کد خبر : 196444
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲

مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) با حضور و سخنرانی مقام معظم رهبری برگزار می‌شود

مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) با حضور و سخنرانی مقام معظم رهبری برگزار می‌شود

مراسم سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (س) در روز 14 خرداد با حضور و سخنرانی مقام معظم رهبری و یادگار امام در حرم مطهر برگزار خواهد شد. به گزارش ایلنا،‌ دومین جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س) ویژه سی و سومین سالگر ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حضور

مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) با حضور و سخنرانی مقام معظم رهبری برگزار می‌شود

مراسم سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (س) در روز 14 خرداد با حضور و سخنرانی مقام معظم رهبری و یادگار امام در حرم مطهر برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا،‌ دومین جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی (س) ویژه سی و سومین سالگر ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای عضو این ستاد، به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری  برگزار شد.

محمدعلی انصاری طی سخنانی در این جلسه گفت: خداوند متعال را شاکر هستیم که در طلیعه امسال نوید آرامش و اطمینان بیشتری به جامعه ما عنایت فرمود که ان شاء الله جامعه ما و جامعه بشریت بعد از دو سال تحمل مشکلات کرونا بار دیگر به شرایط عادی برگردد.

وی ادامه داد: در جلسه گذشته در ارتباط با جهاد تبیین که یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری بوده و هست، به رسالت نسل اول و دوم انقلاب برای تدوین آرمان های امام خمینی(س) اشاره و عرض کردم ما باید از ملامت ملامت کنندگان و از احساس ضعف و تسلیم در مقابل دشمنان به شدت پرهیز کنیم.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با بیان اینکه در همین راه و برای رسیدن به توفیق بیشتر، در درجه اول ما باید یک شناخت نسبی از امام داشته باشیم، اظهار داشت: اگر بخواهیم امام را به صورت تک بعدی به جامعه معرفی کنیم موفق نخواهیم بود. وقتی موفقیت پیدا می کنیم که مکتب سیاسی امام را یک منظومه بدانیم که اعتقادات و اخلاق، توجه به مردم و نهراسیدن از دشمنان جزو اصول آن است.

به گفته انصاری، به تعبیری اگر بخواهیم از امام سخن بگوییم حداقل یک دوره باید صحیفه امام را مرور کنیم که در ۲۲ جلد سخنان، احکام و پیام های امام تجمیع شده است. این شناخت حتما باید حداقلی وجود داشته باشد تا در معرفی امام دچار برداشت های سطحی، صوری و مقطعی نباشیم. یکی از دلایل توفیق ما این است که بدانیم در مکتب امام همان سنت های الهی در جامعه ما جاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از آن سنت ها «امتحان» است، تصریح کرد: قرآن کریم می فرماید آیا کسانی که گفته اند ایمان آورده ایم، رها می شوند و امتحانی در کار نیست؟! دنباله آیات می فرماید باید امتحان شوند تا ما از صادقین و کاذبین مطلع شویم. پس امتحان یکی از سنت های الهی است. ما در مسیر زندگی و در مسیر راه و اندیشه امام چند بار امتحان شده ایم و چند بار صداقمان را ثابت کرده ایم و چند بار دروغ گفته ایم، خود انسان اولین قاضی نسبت به خودش است.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) افزود: مسأله دوم «ابتلا» است. امتحان ممکن است خیلی راحت باشد  معمولا کسی که ادعا دارد من پیرو این دین یا دارای این تخصص هستم، از او امتحان می گیرند. امتحان ممکن است ساده و روی یک کاغذ باشد. ولی در مکتب امام انسان‌ها اگر بخواهند صداقت خودشان را نشان بدهند، باید یک پله بالاتر بروند و آن «ابتلا» است. یعنی اگر بخواهید ایمانتان به نقطه اوج و شکوفایی برسد باید به کوره امتحان و ابتلا بروید. همه شما در این دایره قرار می گیرید که یا امتحان نفس و یا امتحان مال دارید یا امتحان نقص در شعونات زندگی است.

انصاری با اشاره به اینکه ۱۵ سال بعد از شروع نهضت امام عرصه های امتحان پدید آمد، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب همین سنت الهی تا امروز بوده و خواهد بود. این نکته را باید باور داشته باشیم که در هر مقطعی از انقلاب یک نوع امتحان داریم و باید مواظب باشیم که دچار تسلیم نشویم.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم در این راه موفق باشیم اولین راه توفیق ما این است که به تعبیر قرآن همبستگی خودمان را حفظ کنیم، ابراز داشت: در هیچ جامعه یا خانواده موفقی که یک دوره اتحاد سیاسی و اجتماعی را تجربه کرده باشد، هیچ چیزی بدتر از  نفاق نیست. چه بسا یک اختلاف مالی، سلیقه و عقیده کانون متحد خانوده را متلاشی می کند.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با بیان اینکه پیامبر یک مدینه فاضله به وجود آورد که در پرتو آن فتوحات زیادی داشت اما بعد از پیامبر یا همان دوران پیامبر مسائلی پیش آمد که جامعه را به سمت اختلافات سوق داد، عنوان کرد: امروز هم باید بپذیریم که اگر گروه های تکفیری نظیر داعش وجود دارد نتیجه همان اختلافات است و این را باید بپذیریم که وحدت رمز پیروزی ما است و یک نفر هم اگر از جمع ما خارج شد به همان اندازه جامعه آسیب می بیند.

انصاری با بیان اینکه جذب حداکثری که رهبری روی آن تأکید دارند این نیست که کسانی که در دایره انقلاب هستند را جذب کنیم، یادآور شد: جذب حداکثری می‌گوید برو دنبال کسی که احیانا با ما قرابت و دوستی ندارد و تفکرات ما را قبول ندارد. وقتی می خواهید کارنامه زندگی سیاسی ارائه بدهید، اگر گفتیم چند نفر را از خیابان به مسجد آوردم، این توفیق است. ما واقعا به این فکر باشیم و بدانیم که جامعه ما به وحدت نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه امام با اختلاف سلیقه‌ها و برداشت‌ها هیچ مخالفتی نداشتند، بیان کرد: هر کسی بگوید امام با این نوع تفکر مخالفت داشته خلاف رأی امام است. بنده وقتی به عنوان یک طلبه نامه‌ای به امام نوشتم، امام فرمودند این حرف‌ها در گذشته بوده، الآن و در آینده هم هست. لذا این مسأله بسیار مهم است که ما در پذیرش آحاد جامعه و جامعه بشریت سعه صدر داشته باشیم و همتمان بلند باشد.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با بیان اینکه اخلاق در همه جوامع اسلامی و غیر اسلامی ستودنی است، گفت: هیچ جامعه‌ای نمی تواند بگوید ما از اخلاق فاصله گرفتیم و قدرت ها را منکوب کردیم و پیروز شدیم. امیرالمؤمنین(ع) مظهر اخلاق است ولی وقتی دشمن دیرینه خودش را هم بر زمین می زند، گام اول او اخلاقی است.

انصاری اضافه کرد: در شب های قدر دیدیم و شنیدیم امیرالمؤمنین می‌گوید مراقب اسیر باشید و از همان غذایی که می خورید به او بدهید؛ اگر زنده ماندم می بخشم و اگر زنده نماندم یک ضربه بیشتر نزنید. این معنای مکتب امام است.

وی با بیان اینکه سومین بحث «استقامت» است، اظهار داشت: دنیای قدرت با همه توان می‌خواهد استقامت ما را درهم شکند و شما فکر نکنید آمریکا با ما موشکی برخورد می‌کند. او سعی می‌کند مقاومت ما را در عرصه های مختلف بشکند. امام فرمود اینها برای ۵۰ سال برنامه‌ریزی می‌کنند و برنامه‌های آنها مبارزه با اسلام و هویت انسان‌ها است.

به گفته دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س)، پس اگر ما بخواهیم راه و مکتب سیاسی امام زنده بماند باید استقامت داشته باشیم و از هیاهوها نترسیم. البته هشدار هم هست که ما کجای کار هستیم و چه قدر در برابر ناهنجاری ها احساس مسئولیت می کنیم.

انصاری با بیان اینکه امام باید متوازن تعریف و تجلیل شود، تصریح کرد: در هر جا سعی کنیم هرچیزی که مربوط به امام هست را حساسیت داشته باشیم؛ ولو اینکه به مذاق ما خوش نیاید. باور داشته باشیم که امام و ولایت وقتی زنده است که ما این منظومه را حفظ و از آن دفاع کنیم.

وی با اشاره به جلسات با دستگاه‌های مختلف، خاطرنشان کرد: به طور کلی الحمدلله سیاست‌های کلی بزرگداشت امام تا امروز بسته شده و با وجود اینکه کرونا فروکش کرده، قرار گذاشتیم که در سالگرد برنامه ای را با شرایط موجود از نظر بهداشتی طراحی کنیم. یعنی از نظر ترکیب جمعیت، برنامه اصلی ما از صحن اصلی امام آغاز می‌شود و ناچار هستیم مراعات کرونا را داشته باشیم و امسال از نظر پذیرش مهمان محدودیت داریم.

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) با بیان اینکه مراسم ما از شب ۱۴ خرداد با سخنرانی ریاست‌جمهوری شروع می‌شود و به استقبال مراسم ۱۴ خرداد می‌رویم، ابراز داشت: البته روز ۱۳ خرداد در حرم دعای ندبه داریم که از شبکه سراسری پخش می‌شود. دستگاه‌هایی که مایل هستند قبل از ۱۴ خرداد در حرم برنامه داشته باشند، اعلام کنند تا برای حضور آنها در حرم امام یک هفته منتهی به ۱۴ برنامه‌ریزی کنیم. البته در حسینیه جماران هم پذیرای عزیزان هستیم.

انصاری با بیان اینکه ساعت ۹ صبح روز ۱۴ خرداد شروع برنامه رسمی مراسم است، عنوان کرد: اگر استقرار جمعیت در مراسم کامل بود، بتوانیم مراسم را نیم ساعت زودتر آغاز کنیم. در روز ۱۴ خرداد طبق روال مرسوم، قرائت قرآن و برنامه عزاداری داریم و یادگار امام سخنرانی و خیر مقدم دارند و بعد از سخنرانی ایشان، همگان سخنرانی رهبر انقلاب را گوش می‌کنیم و ان‌شاءالله مراسم امسال از جهات مختلف دارای اهمیت ویژه به لحاظ تبیین مبانی امام و همبستگی جریانات مختلف خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر چه جلوه بزرگداشت امام در روز ۱۴ خرداد است اما بنا داریم این ستاد را در طول سال فعال داشته باشیم. مناسبت‌هایی مثل ولادت امام، دهه فجر و روزهایی که امام پیام خاصی داشته‌اند هم مربوط به امام است و لذا باید بزرگداشت امام را در طول سال داشته باشیم.

محمدحسن نامی نیز در این مراسم یادآور شد: رئیس‌جمهور و وزیر کشور تأکیدات خاصی داشتند که هر آنچه دولت در توان دارد در برگزاری مناسب این مراسم به کار برده شود و ما این آمادگی را داریم. از اینکه خداوند این فرصت را فراهم کرده که خدمتگزار زائران حضرت امام باشیم شکرگزار هستیم.

سردار احمد ذوالقدر، فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا(س) استان تهران، نیز در این مراسم بیان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا بر وظیفه ای که دارد، آمادگی کامل برگزاری مراسم بزرگداشت امام خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بزرگداشت امام، بزرگداشت یک فرد نیست و بزرگداشت یک مکتب، انقلاب اسلامی و راه آینده ما است، گفت: صحبت‌هایی که اینجا توسط مقام معظم رهبری گفته می‌شود و حضار جهانی هستند. بنابراین هرکسی کاری بر عهده دارد تلاش کند که کامل برگزار شود.

این مقام ارشد سپاه افزود: بزرگترین آفت و خطر ما این است که فکر کنیم کار آسان است. دشمن از مرزهای زمینی و هوایی و فضای حقیقی و مجازی تلاشش را شروع کرده و ما هم باید تلاش کنیم کار به خوبی انجام شود.

در ادامه در این جلسه چند نفر از نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های عضو این ستاد از جمله شهرداری تهران، وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، ارتش، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و مسئولان کمیته‌های بین‌الملل، فرهنگی و جوانان این ستاد و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) پیشنهاداتی را ارائه دادند.

انتهای پیام/

منبع:ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

زیرنویس

خرید بک لینک

دانلود زیرنویس house of dragon

دانلود زیرنویس فیلم day shift

دانلود زیرنویس فیلم 365 روز 2022

دانلود زیرنویس she hulk

دانلود زیرنویس family guy

دانلود زیرنویس فیلم top gun maverick 2021