کد خبر : 138737
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۳:۱۲

نامه یک تهیه‌کننده سینما به نمایندگان مجلس

نامه یک تهیه‌کننده سینما به نمایندگان مجلس

محمد خزاعی با طرح این سوال که « آیا نمایندگان عزیز مجلس تاکنون بررسی و تحلیل و جمع‌بندی کرده‌اند که کل گردش مالی هنر و سینما در کشور چقدر است؟» درباره مصوبه اخیر مجلس برای مالیات مشاغل هنری تاکید می‌کند:‌ این مصوبه هنرمندان را مستضعف‌تر و ضعیف‌تر می‌کند و حرکت چرخ‌های صنعت نحیف و شکننده

نامه یک تهیه‌کننده سینما به نمایندگان مجلس

محمد خزاعی با طرح این سوال که « آیا نمایندگان عزیز مجلس تاکنون بررسی و تحلیل و جمع‌بندی کرده‌اند که کل گردش مالی هنر و سینما در کشور چقدر است؟» درباره مصوبه اخیر مجلس برای مالیات مشاغل هنری تاکید می‌کند:‌ این مصوبه هنرمندان را مستضعف‌تر و ضعیف‌تر می‌کند و حرکت چرخ‌های صنعت نحیف و شکننده سینما را یا کُند کرده یا از کار می‌اندازد.

این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون – در پی مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر « اخذ مالیات از هنرمندان» نامه‌ای در نقد این مصوبه خطاب به محمدباقر قالیباف رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر کرد و نسخه‌ای از ان را در اختیار ایسنا قرار داد.

خزاعی، تهیه‌کننده فیلم‌های «به وقت شام»، «امپراتور جهنم» و «قلاده‌های طلا» و نیز سریال «دادِستان» در نامه خود نوشته اشت:‌

«ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب دکتر قالیباف و نمایندگان محترم ملت

سلام علیکم

به تازگی طرحی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بر اساس آن همگی هنرمندان و فعالان فرهنگی و هنری و سینماگران مانند فعالان تجاری، بازرگانی، صنعتی و … ملزم به پرداخت مالیات شدند.

به نظر می‌رسد این مصوبه مجلس بدون پیمودن مسیرها و منابع و مجاری مطالعاتی لازم و بدون کارشناسی صورت گرفته و فاقد زمینه‌های پژوهشی و مبانی تحقیقاتی؛ اقدامی نمایشی و نمادین و واکنشی غیرفنی است.

آیا نمایندگان عزیز! تاکنون، بررسی و تحلیل و جمع‌بندی کرده اند که کل گردش مالی هنر و سینِما در کشور چقدر است؟ در خوش‌بینانه‌ترین و – در دوران پیشاکرونا – این چرخش مالی در اوجش در حوزه سینما زیر ۲۰۰ میلیارد تومان بوده و در سایر رشته‌های هنری، بویژه تئاتر وضعیت بسیار وخیم‌تر است.

باورمان این است که مصوبه مجلس در جو آشفته رسانه‌ای و به صورت شتابزده صورت گرفته و نیازمند بررسی‌های ملموس‌، تحقیقات میدانی، گفتگوهای فنی و تخصصی و پروسه کارشناسی است.

من مخالف گرفتن مالیات از هنرمندان نیستم، اما به همان دلایلی که مجالس و دولت‌ها در گذشته معافیت ۱۰۰ درصدی برای هنرمندان مانند برخی مشاغل خاص قائل بوده‌اند، اعتقاد دارم نمی‌توان عجولانه و هیجانی و در واکنشی احساسی و ژورنالیستی به صورت کلی و مطلق این معافیت لغو شود.

اقتصاد هنر و سینِما همواره، در شرایط پیش از وضعیت بغرنج و اورژانسی کرونا هم، شکننده، نحیف و آسیب پذیر بوده است. بدون شک، این تصمیم مجلس باری اضافه و غیرقابل تحمل بر شانه های هنرمندان و سینماگران می‌گذارد و بیش از گذشته موجودیت، آسایش و رفاه آن‌ها را تهدید می کند.

در همه جای دنیا برای برخی مشاغل که در معرض خطر نابودی هستند و یا صنایعی که با چالش ها، بحران ها و شرایط اقتصادی نا به سامان و ضعیف مواجه هستند از حمایت ها و تسهیلاتی از سوی دولت ها برخوردار می شوند.

قطعاً، سینِما و تئاتر و اغلب رشته‌های هنری این وضعیت را دارند.

مصوبه مجلس، هنرمندان را مستضعف تر و ضعیف‌تر می‌کند و حرکت چرخ های صنعت نحیف و شکننده سینِما را کند یا از کار می‌اندازد؛ ضمن اینکه انگیزه‌ها و مشوق های نسبی موجود برای گرانش و کشش بخش‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری و سرمایه گذاران را سلب می نماید.

طرح مجلس نه تنها گامی در مسیر تحقق عدالت نیست که دست اندازی در این مسیر است و چالش مالیات هنرمندان چالشی است جدی و اساسی که از یک مجلس انقلابی و پویا بعید بود اینگونه شتابزده تن به مصوبه ای دهد که فاقد مطالعات و پژوهش های پشتیبان و جانبی است. مضافا اینکه از ریاست مجلس اقای دکتر قالیباف که ارتباط و تعامل تنگاتنگ و عمیقی با خانواده هنر و سینِما و هنرمندان دارد تصویب چنین طرحی دور از انتظار و غیرمترقبه بود.

حتی اگر به دوران فلاکتبار کرونا توجه نکنیم که اقتصاد و رونق سینِما و سینماگران و هنرمندان را در مقیاس وسیعی از کار انداخته و متوقف کرده است؛ جامعه هنری و قاطبه هنرمندان و اکثریت اعضای صنوف سینمایی در طول سال‌ و همواره، با بحران های شدید بیکاری، فقر، فقدان ثبات اقتصادی و رفاه نسبی و با رنج‌ها و محنت های خرد و کلان بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و اگر چند چهره خاص و سلبریتی را استثناء کنیم این خانواده برای تأمین بدیهی‌ترین نیازهای زندگی دچار مشکل است و ناجامع نگری و بی توجهی مجلس به همه جوانب، نه تنها کمکی به خانواده هنر نمی‌کند که آن‌ها را در چنبره پیچیده‌تری از گرفتاری‌ها و بن بست ها قرار می‌دهد .

البته به شخصه انتظار داشته‌ام که بانگ اعتراض و نارضایتی هنرمندان و سینماگران از سوی نهادها و دستگاه‌های ذیربط هم بازتاب می یافت تا کل بدنه هنر و سینِما به حساب چند سلبریتی و دریافتی های نجومی آن‌ها نواخته نشوند.

ریاست و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

مصوبه اخذ مالیات از وجوه مختلف دارای اشکالات و مشکلاتی است:

۱- بازتاب تصویب چنین طرحی نخست این را القا کرده است که نمایندگان ملت، آگاهی و وقوف و تسلط فراگیری به میزان گردش مالی و عملیات اقتصادی عرصه های هنری ندارند.

۲- احتمالا، نمایندگان محترم اطلاع ندارند که بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد اعضای صنوف هنری و سینمایی فاقد فعالیت مستمر و امتداد شغلی سالانه هستند و ای بسا بسیاری از آن‌ها هر از چند سال ممکن است موفق شوند قراردادی ببندند. به عنوان مثال کارگردان یا بازیگر یا … وقتی هر سه یا چهار سال موفق می شود قراردادی ببندد، و بدتر از کارگران فصلی از تداوم و تضمین کار برخوردار نیستند؛ بر چه اساسی از رقم قرارداد آن‌ها مالیات اخذ می شود؟

۳- در تصویب این طرح متأسفانه حواس منتخبان ملت، فقط و فقط به هیاهوی درآمدهای نجومی چند بازیگر و سلبریتی متمرکز بوده – که البته، این عده با مکانیسم اخذ مالیات هم قادر خواهند بود از پرداخت آن فرار کنند.

۴- در این مصوبه پیش‌بینی نشده که برای ده‌ها هزار هنرمند و بیش از ۴ هزار فعال سینمایی و اعضای بیکار صنوف در مواقع بیکاری و دوران بحران های اقتصادی چه ما به ازا و راهکاری طراحی و اندیشیده شده است؟

۵ – کاش دریافت مالیات از هنرمندان با شفافیت و آگاهی و حوصله بیش تری مورد ارزیابی و مطالعه قرار می‌گرفت و به فرایندی منجر می‌شد که از منابع درامدهای مالیاتی برای ایجاد اشتغال و امور رفاهی هنرمندان و سینماگران در روزگار بیکاری و از کار افتادگی گشایش هایی صورت گیرد.

۶- این مصوبه بدون شک، صنعت نیمه جان سینِما و … را زمین گیرتر خواهد کرد و کورسوی امیدی که از طریق مشارکت های بخش‌های خصوصی و سرمایه گذاراران شخصی وجود داشت نیز، بسته خواهد شد.

۷- لازم است تصمیم گیری در زمینه مسئله مالیات بر اساس کارشناسی‌های دقیق تر و همه جانبه صورت بگیردتا ضمن رونق بخشی به هنر و سینِما و گشایش کار فعالان این عرصه فضاها و ظرفیت‌های بالقوه برای ورود و حضور در آن گسترش یابد..

۸- معتقدم این تصمیم در راستای حمایت از جامعه و خانواده هنرمندان و فعالان فرهنگی نیست و به بهبود تولیدات و محصولات فرهنگی و تقویت مشاغل عرصه هنر و فرهنگ کشورمان منجر نمی شود.

و …

بدون تردید، حمایت و همراهی با خانواده فرهنگ، هنر و رسانه کشور و کمک به توسعه و تعالی فرهنگ به عنوان یکی از مهمترین منویات مقام معظم رهبری ضرورتی ملموس و اجتناب‌ناپذیر است که با بازنگری و شناسایی حفره ها و ایرادات این مصوبه میسر و ممکن خواهد شد.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

زيرنويس فارسي

خرید رپورتاژ آگهی و بررسی مزایای و معایب سئو

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز