کد خبر : 1192
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶

عملکرد موفق جهاددانشگاهی استان مرکزی در حوزه پاراکلینیکی/می‌خواهیم به مرکزی شتابدهنده بدل شویم

عملکرد موفق جهاددانشگاهی استان مرکزی در حوزه پاراکلینیکی/می‌خواهیم به مرکزی شتابدهنده بدل شویم

  سرپرست جهاددانشگاهی استان مرکزی: در حال حاضر جهاد دانشگاهی در قسمت های پاراکلینیکی و تربیت تکنسین مورد نیاز در این حوزه، عملکرد موفقی را از خود نشان داده است. علی اصغر غفاری زاده در آستانه ۱۶ مردادماه سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در سال گذشته شیوع بیماری

عملکرد موفق جهاددانشگاهی استان مرکزی در حوزه پاراکلینیکی/می‌خواهیم به مرکزی شتابدهنده بدل شویم

  سرپرست جهاددانشگاهی استان مرکزی: در حال حاضر جهاد دانشگاهی در قسمت های پاراکلینیکی و تربیت تکنسین مورد نیاز در این حوزه، عملکرد موفقی را از خود نشان داده است.

علی اصغر غفاری زاده در آستانه ۱۶ مردادماه سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در سال گذشته شیوع بیماری کرونا فعالیت های جهاد دانشگاهی را در کشور تحت تاثیر خود قرار دارد چراکه بخش اعظمی از فعالیت های این نهاد انقلابی بویژه در حوزه آموزش، حضوری و در واقع مشتری محور بوده و این بیماری آسیب هایی را به اینگونه فعالیت ها وارد کرد.
وی با بیان اینکه علیرغم همه محدودیت ها با تلاش جهادگران خوشبختانه افت چندانی در فعالیت های بخش آموزش کوتاه مدت ایجاد نشد، افزود: در طول شش ماهه اخیر حدود ۲۳۰ دوره آموزشی در گروه های پزشکی و غیرپزشکی برگزار شد و ۲۲ هزار و ۲۸۶ نفرساعت آموزش به هزار نفر به صورت حضوری و آنلاین ارائه شد.
غفاری زاده با اشاره به اینکه بیماری کرونا مانع ارائه آموزش ها در سال جاری نشده است، بلکه حدود ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش برگزاری دوره های آموزشی را شاهد بوده ایم، افزود: جهاد دانشگاهی درصدد تمرکز بر موضوع آموزش پزشکی است، در یک دوره نسبت به آموزش های فنی و مهندسی احساس نیاز می شد که البته هنوز این نیاز وجود دارد، اما در حال حاضر درصدد توسعه آموزش های پزشکی هستیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر جهاد دانشگاهی در قسمت های پاراکلینیکی و تربیت تکنسین مورد نیاز در این حوزه، عملکرد موفقی را از خود نشان داده است به طوری که برای اولین بار در استان آموزش بهیاران انجام گرفت و بیش از ۸۰ درصد این نیروها جذب بازار کار شدند، اما رویکرد جدید این است که به سمت آموزش های تخصصی و فوق تخصصی و بازآموزی پزشکی عمومی و تخصصی حرکت کنیم. در واقع نگاهی متفاوت نسبت به بازآموزی داریم و تلاش می شود که دوره های بازآموزی خاص با توجه به نیاز پزشکان ارائه شود.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به ایجاد مرکز منش، بیان کرد: این مرکز می تواند در آینده بازخوردهای خوبی داشته باشد، چراکه جوانان در این مرکز می توانند ایده های خود را بدون هیچ منعی ارائه کنند. این مرکز این جسارت و جرئت را به جوانان می دهد که در مسیر پرورش و تولید ایده و انجام کار گروهی قرار گیرند، وجود این مرکز در واقع یک حلقه مفقوده بود که خوشخبتانه انجام شده است و باید حتما به سمت توسعه این مرکز حرکت کرد.
وی با تاکید بر اینکه تبدیل شدن جهاد دانشگاهی به یک مجموعه شتابدهنده در استان هدف اصلی ماست، افزود: هدف این است که جهاد دانشگاهی به شاخص و ملاکی برای شتابدهندگی در استان بدل شود که در این راستا ارتباطاتی با پارک علم و فناوری استان ایجاد شده است. در حال حاضر مرکز منش در سه حوزه فناوری، صنایع خلاق فرهنگی و سلامت فعال است و امیدواریم وارد حوزه های دیگر شویم.
غفاری زاده با اشاره به اولویت های مدنظر مجموعه جهاد دانشگاهی استان در سال جاری بیان کرد: این نهاد در نظر دارد که به حوزه کشاورزی و نیازهای استان در این عرصه وارد شود و در این راستا حوزه گیاهان دارویی را در نظر دارد. بر این اساس، بررسی نیازسنجی و امور مطالعاتی در زمینه گونه های موجود، بررسی نیازها برای کشت و زیرساخت ها و بازار هدف و فرآوری گیاهان دارویی به جهت تامین ارزش افزوده برای جهاد دانشگاهی و تولیدکننده، انجام شده است. برای اجرای طرح مورد نظر در این حوزه نیاز به حضور سرمایه گذار داریم و در تلاشیم با کمک بخش دولتی منابع مالی این طرح را تامین کنیم.
وی اضافه کرد: البته تا تامین منابع مالی، کار از سوی جهاد دانشگاهی استان دنبال می شود و ارتباطاتی با پژوهشکده گیاهان دارویی کشور برقرار کرده ایم و قول مساعد برای اجرای این طرح در استان مرکزی داده شده است و در پی انجام یک کار علمی و دقیق در استان هستیم.
غفاری زاده در ادامه، با بیان اینکه این نهاد در حوزه درمان ناباروری و خدمات پزشکی تاکید ویژه ای دارد، گفت: بخش های اداری ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی در استان به صورت کامل تخلیه شده است و این امر فضای بسیار مناسبی برای درمان در اختیار قرار داده است.
وی در خصوص تعامل جهاد دانشگاهی با مجموعه استان اظهار کرد: با توجه به سابقه و قدمت جهاد دانشگاهی در استان مرکزی، هنوز از ظرفیت این مجموعه به خوبی استفاده نشده است که بخشی از این عدم استفاده به عدم ارائه مطلوب و عرضه پتانسیل های این نهاد انقلابی باز می گردد و بخشی از آن به نگاه مجموعه های دولتی و حاکمیتی مرتبط است.
سرپرست جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی استان مرکزی درصدد است که در دولت آینده ظرفیت های خود را به خوبی نمایش دهد و جایگاه واقعی خود را به دست آورد تا در تصمیم گیری های استان دخیل باشد، گفت: جهاد دانشگاهی در کشور در واقع یک زنجیره واحد است و اعتقاد دارد که برای اجرای برخی برنامه ها می توان از ظرفیت دیگر واحدهای جهاد دانشگاهی کشور استفاده کرد، بر همین اساس در پی راه اندازی دفتر پژوهشکده محیط زیست گیلان در استان مرکزی هستیم تا از پتانسیل گیلان برای پیشبرد اهداف زیست محیطی استان بهره برداری شود و مسئولان امر باید حمایت ویژه ای از این مهم داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی برای تامین هزینه ها تا ۹۰ درصد متکی به ظرفیت های خود است و بار مالی برای دولت ندارد، افزود: مسلما در این شرایط خواهان حمایت دولت از این نهاد هستیم، البته با توجه به تغییرات مدیریتی در کشور در حال حاضر درصدد شناسایی مشکلات و معضلات استان هستیم، به عنوان مثال یکی از مشکلات اصلی استان مسائل زیست محیطی است و پس از شناسایی مشکلات، پتانسیل های جهاد دانشگاهی و نقاط ضعف و قوت ارزیابی می شود و سپس براساس این برآوردها برنامه ریزی صورت می گیرد تا با انجام امور موثر، باری از روی دوش دولت برداشته شود و وضعیت استان بهبود یابد.
غفاری زاده با بیان اینکه باید از حالت خدماتی خارج ششده و فعالیت های کاربردی داشته باشیم، گفت: جهاد دانشگاهی به دنبال انجام کارهایی است که تاکنون مجموعه یا افراد دیگر توانایی انجام آن را نداشته اند، برهمین اساس با توجه به شناسایی مشکلات و ارزیابی پتانسیل ها، تیم های کارشناسی تشکیل شده است تا برنامه ریزی درستی برای دستیابی به اهداف صورت گیرد.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز